Chablis. Domaine Laroche
Zlokalizowana w samym sercu miasteczka Chablis Domaine Laroche jest głęboko zakorzeniona w historii regionu, a jej siedziba mieści się w „Obédiencerie”, dawnym klasztorze, w którym wino jest produkowane od ponad 1000 lat.
Winnica została założona w Chablis w 1850 roku przez pracownika winnicy Jeana Victora Laroche’a. Po pięciu pokoleniach w rodzinie Domaine Laroche stał się jednym z największych producentów w Chablis. Wyjątkowym produktem tej winnicy jest tak zwany monopol – posiadanie własnych parceli winnic, z której korzystać może wyłącznie właściciel. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Alberta Bichota i jego „Moutonne” – co opiszemy w następnym wpisie.
Chablis jest regionem rozdrobnionym, jednak Domaine Laroche posiada 90 hektarów winnic, w tym 30 hektarów winnic Premier Cru i 6 hektarów winnic Grand Cru z działkami w Les Blanchots, Les Bougros i Les Clos. Oprócz własnych parceli, Domaine Laroche rozwinęła wieloletnie partnerstwa zakupowe z 40 małymi plantatorami. Laroche Chablis „Les Chanoines” jest wytwarzany z winogron zakupionych od negocjantów, natomiast wina Domaine Laroche są wytwarzane z własnych winnic. 70% winogron zakupionych od negocjantów jest przeznaczone na Chablis village, w tym sztandarowe wino Saint Martin. Dodatkowo w portfolio Laroche znajduje się również jedno Petit Chablis.
W 2014 roku Domaine Laroche stworzył Chablis z jednej winnicy na poziomie village (Vieille Voye). Jest to rzadka praktyka, ponieważ zdecydowana większość village z Burgundii jest mieszanką winogron z wielu miejsc.
Obecnie winnicą kieruje Giles Magnin zaś winemasterem jest Grégory Viennois, który nadzoruje produkcję dla grupy Laroche. Winnica stosuje zrównoważoną uprawę winorośli, bez pestycydów i herbicydów. Produkcję charakteryzuję minimalny interwencjonizm, a fermentacja następuje przy pomocy naturalnych drożdży. Jak wiele innych winnic w regionie Laroche dąży do uzyskania certyfikatu ekologicznego.
Na początku XXI wieku Domaine Laroche jako pierwsza posiadłość w Burgundii zaczęła stosować zakrętki dla wszystkich swoich win. Celem była maksymalizacja świeżości oraz minimalizacja niebezpieczeństwa wady korkowej. Z czasem zapadła decyzja o powrocie do używania korków i tak pozostało do dzisiaj.
Psst: Po zwiedzaniu winnicy i degustacji koniecznie zajrzyjcie na lunch lub kolację do sąsiadującej restauracji Les Trois Bourgeons.
Degustacja: Należy umówić się telefonicznie lub zarezerwować miejsce online przez stronę internetową winnicy. Polecam zwiedzanie Obédiencerie połączone z degustacją w cenie 17€ za osobę, wycieczka obejmuje ciekawy film multimedialny o historii Chablis i winnicy. Przy większych zakupach możecie ponegocjować zdjęcie jej kosztu z rachunku.
Warto spróbować: wszystkie degustowane wina były wspaniałe. Moim faworytem zostało Chablis Premier Cru ‘Côte de Léchet’ oraz najbardziej prestiżowe wino produkowane przez Domaine Laroche Chablis Grand Cru Les Blanchots ‘La Réserve de L’Obédience’. Warto również wspomnieć o podstawowym Chablis, które powstaje z winogron pochodzących z pojedynczej parceli – praktyka rzadko spotykana przy winach poniżej klasy Premier Cru.