Piemont. Bruno Rocca
Bruno Rocca należy do ścisłej czołówki producentów Barbaresco. Ta niewielka winnica jest nadal własnością rodziny. Choć produkuje jedenaście różnych etykiet, najbardziej znana jest z linii Barbaresco z pojedyńczych parceli(Curra i Rabaja).
Współczesna historia winnicy zaczyna się w 1958 roku, kiedy to rodzina przeniosła się z Barbaresco bliżej winnicy Rabaja, kupując ziemię w jej obrębie. Do 1978 roku owoce były sprzedawane konsorcjum, ale potem Bruno Rocca przejął winnicę i zaczął butelkować swoje wina pod własną marką. Od 1990 roku reputacja winnicy rosła. W miarę rozwoju firmy Bruno zaczął kupować nowe parcele w Barbaresco. Obecnie winnica posiada około 15 hektarów winnic, w tym 3,5 hektara w parceli Rabaja.
Styl produkcji wina należy określić jako modernistyczny. Fermentacja owoców dla Barbaresco odbywa się w drewnianych kadziach, natomiast stal nierdzewna jest zarezerwowana dla innych odmian (dolcetto, barbera). Wszystkie owoce pochodzące z pojedynczych winnic są fermentowane oddzielnie. Fermentacja prowadzona jest z użyciem naturalnych drożdży. Wina leżakują w barriques lub większych tonneaux z francuskiego dębu.
Odwiedziliśmy Piemont pod koniec października 2020 r., kiedy w Europie rozpoczęła się druga fala pandemii wirusa COVID-19. Z tego powodu niewiele winnic przyjmowało wtedy wizyty. Niemniej jednak okazała się to jedna z najlepszych podróży winiarskich, jakie odbyliśmy do tej pory, ponieważ polegaliśmy na rekomendacjach osób, które spotkaliśmy na naszej drodze, od naszych gospodarzy po lokalnych sprzedawców wina. Piemont wydaje się bardzo mały, każdy zna kogoś związanego z winem, a dzięki temu, że podróżowało mniej osób, mieliśmy szansę na dłuższe i bardziej znaczące wizyty w winnicach.
Byliśmy mile zaskoczeni, gdy przemiła Giulia z Bruno Roca przyjęła nas na wizytę bez wcześniejszego ustalania terminu. Mieliśmy okazję skosztować pięciu różnych etykiet:
Barbera d’Alba 2018
Barbaresco Curra 2016
Curra Barbaresco Riserva 2014
Maria Adelaide Barbaresco 2013
Fralu Langhe Nebbiolo 2018
Degustacja: Chociaż mieliśmy szczęście, że zostaliśmy przyjęci bez wcześniejszego zaplanowania wizyty, lepiej umówić się na spotkanie.
Poniżej znajdziecie nasze notki degustacyjne z etykiety Fralu Langhe Nebbiolo 2018, które było jedną z butelek, które degustowaliśmy, a także otworzyliśmy niedawno w domu. Jasna rubinowa czerwień, wysokie taniny, pikantność. Na palecie czerwone owoce, nuty lukrecji, skóry, smoły i płatków róży. Odrobina wanilii. Wino jest bardzo przyjemne, żywiołowe i zaskakująco długie jak na nebbiolo z Langhe. Być może warto poczekać jeszcze trochę, by taniny jeszcze bardziej się wygładziły, ale nam bardzo smakowało już teraz.
Cena: około 20 euro
Podawać z: wołowina, jagnięcina, dziczyzna (jeleń, dziczyzna), drób
Pssst: To doskonałe nebbiolo od producenta wysokiej jakości, czyli dokładnie to, czego należy szukać w przyzwoitych cenowo winach jakościowych.
Warto spróbować: Jeśli będziecie mieli okazję, koniecznie spróbujcie Barbaresco z pojedynczych parceli Curra i Rabaja.